0

بیم و طراحی پایدار

دسته بندی ها : BIM, بیم 11 دی 1397 امیرحسین آشوری 1282 بازدید
بیم و طراحی پایدار

طراحی پایدار ساختمان به عوامل متعددی ازجمله بازدهی انرژی، کیفیت آب و هوا و انتخاب مصالح بستگی دارد. طبق آمار سازمان انرژی و شبکه ی کارآمدی و تجدید پذیری انرژی U.S، تأثیرات زیست محیطی صنعت ساخت و ساز شگفت آور است بطوریکه این صنعت در برابر تولید ۳۰% از گازهای گلخانه ای و ۱۳۶ میلیون تن ضایعات حاصل از تخریب و ساخت و ساز مسئول است. همچنین عامل ۴۰% مصرف انرژی و ۱۲% مصرف منابع آب شیرین کلیه ی جوامع، همین صنعت است.

نیاز به پایداری در ساخت و ساز ضروری است. برای ساخت یک ساختمان پایدار، معماران و مهندسین در ابتدا نیازمند توسعه ی طراحی پایدار هستند و طرح آن ها باید برای ذینفعان مختلف توجیه پذیر باشد.

دو فاکتور خیلی مهم در این مقوله، تأثیرات زیست محیطی و اقتصادی هستند. پایداری در عین اهمیت باید عملی و امکان پذیر باشد. طراحی پایدار زمانی به ثمر نشسته که تأثیرات مثبتی بر دو حوزه ی فوق الذکر داشته باشد.
پایداری در طراحی نیازمند توجه به فاکتورهای عدیده ای ازجمله زیرساخت های عمرانی و مدنی، طراحی سایت، طراحی معماری و طراحی سیستم های ساختمانی است. اگرچه پایداری عاملی تأثیرگذار در عمر ساختمان است، ولی معماران، مهندسان و توسعه دهندگان باید نسبت به ارزش افزوده توسط هر دلار از سرمایه ی خود حساس و دقیق باشند.


استفاده از تکنولوژی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) می‌تواند به طور مؤثری به دست یابی به اهداف مذکور کمک کند.BIM به همراه پشتیبانی تکنولوژی مناسب و بهینه، می‌تواند به طور بالقوه ای هزینه ی طراحی پایدار را کاهش دهد.

این امر به این دلیل امکان پذیر است که BIM فرصت دستیابی سریع به اطلاعات موردنیاز جهت طراحی و آنالیز آن ها را ایجاد می‌کند.
مزایای BIM در #طراحی پایدار: تصمیم گیری آگاهانه، آنالیز بهتر و سودمندانه تر، دسترسی آسان به #اطلاعات مورد نیاز، تصدیق پایداری آسان تر. علاوه بر موارد مذکور، استفاده از BIM به ایجاد یک نقطه تماس و ارتباط واحد و مشترک برای شرکت کنندگان مختلف در #پروژه کمک می‌کند. این امر می‌تواند برای اجرای مؤثر یک طرح پایدار بسیار مفید باشد. شاید هم ‌اکنون بهترین زمان برای پذیرش تکنولوژی BIM جهت طراحی و اجرای پروژه های پایدار است.


#مای_بیم #سپهرسازه #مدلینگ #BIM #عمران #معماری #مدیریت #ساخت #تولید #بهینه_سازی #کارگاه

امیرحسین آشوری
امیرحسین آشوری

مهندس عمران علاقمند به حوزه فرآیندی مدلسازی اطلاعات ساختمان

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد. چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد. چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.  

نظرات کاربران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

لینک کوتاه :

عضویت در خبرنامه ویژه مای بیم

با عضویت در خبرنامه ویژهمای بیم از آخرین جشنواره های سایت باخبر شوید!